1.9 milyar Müslüman tüketici potansiyeline sahip Helal Gıda pazarının, yıllık 800 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olduğu tahmin edilmektedir. Asya ülkeleri 400 milyar dolar ile en büyük helal ürünler piyasasına sahiptir. Dünya’da artan Müslüman nüfusuyla birlikte sertifikalı helal gıda satışları artmış, helal marketler ve restoranların önemi artmıştır.

Yaklaşık 25 milyon Müslüman nüfusuyla AB’de özellikle Fransa, Almanya, İngiltere ve İtalya helal gıda konusunda ciddi bir pazar oluşturmaktadır. Avrupa Birliǧi ülkelerinde ki Müslümanların büyük bir bölümüde helal gıdalarla beslenmektedir. Avrupa ülkelerinde helal piyasası en büyük ülke 70 milyar dolar ile Fransa‘dır. Fransa helal gıda, parfüm, krem ve şampuan gibi kozmetik ürünlerde Avrupa’da en hızlı ilerleyen ülkedir. Fransa ve İngiltere`de sadece helal ürünler satan market zincirleri ve helal reyonu olan süpermarketler görmek mümkündür. Fransa`da helal hamburger satan fastfood restorantların sayısıda her yıl artmaktadır. Almanya`da ise yabancı süpermarketler müslüman tüketicilerin önemini yeterince anlamamaktadır. Almanya‘da helal reyonu olan bir alman süpermarketi görmek mümkün deǧildir. Avrupa´da Türk va Arap girişimciler ise açtıkları bakkal ve marketlerle müslümanlara kendi ülkelerinde yedikleri hazır gıdaları temin etmekte ve helal et satışı yapmaktadır.

Müslüman oranı az olan bir ülke olan Brezilya helal et ihracatında dünyada en önde giden ülkelerin başında gelmektedir. Brezilya donmuş piliç üretiminin %33`ünü, taze ve donmuş etin % 40`ını helal ürün tüketen ülkelere ihrac etmektedir. Brezilya´nın et ihraç yaptıǧı ülkelerin başında Arap ülkeleri gelmektedir.